Podłogówka na gaz Opole

podłogówka na gaz

Podłogówka gazowa to obecnie bardzo mocno lansowany przez media wybór na system grzewczy w domach, zwłaszcza w budownictwie jednorodzinnym. Czy rzeczywiście gazowe ogrzewanie podłogowe to strzał w dziesiątkę i jedyny słuszny wybór? Dla wielu inwestorów kwestia ta nadal pozostaje nierozstrzygnięta.

podłogówka na gaz opole
podłogówka na gaz opole

Podłogówka na gaz

Ogrzewanie podłogowe można bez większych problemów podłączyć do dowolnego kotła grzewczego. Podłogówka współpracuje świetnie z kotłem na paliwo stałe typu drewno bądź węgiel, z pompami ciepła, czy właśnie kotłem gazowym. Do wyboru jest także ogrzewanie podłogowe wykorzystujące energię elektryczną, jest to jednak odrobinę osobna kwestia, gdyż ten typ ogrzewania płaszczyznowego nie da się przestawić na inne źródło energii.

Zalety i wady gazowej podłogówki

Podłogówka gazowa zazwyczaj uznawana jest za połączenie ekonomiczności i oszczędności. Niskie temperatury wody stanowiącej czynnik grzewczy, krążący w obiegu, umożliwiają osiąganie zadowalających wyników finansowych w kosztach ponoszonych na eksploatacje systemów grzewczych. Z kolei te obniżone koszty pozwalają na skorzystanie z zasadniczo drogiej energii jaką jest gaz. Ten ostatni uznawany jest za bardziej ekologiczny, np. od drewna gdyż jego spalanie nie powoduje wydalania do atmosfery szkodliwych pyłów. To jednak tylko powierzchowne zbadanie sprawy. W rzeczywistości ogrzewanie podłogowe na gaz korzysta z nieodnawialnego źródła energii to już w samo w sobie jest wysoce nieekologiczne. W opozycji jest ogrzewanie drewnem, które należy do surowców w pełni odnawialnych, a korzystanie z kotłów na drewno najnowszej klasy pozwala na spalanie drewna w taki sposób, że do atmosfery nie przedostają się żadne szkodliwe substancje.

Podłogówka na gaz nie jest więc tak jednoznacznie ekologiczna, jak wiele instytucji chciałby nam wmówić, z całą pewnością jest za to droższa niż ogrzewanie drewnem. Gaz to surowiec drogi, a jego ceny ulegają znacznym wahaniom.