Ogrzewanie podłogowe w kuchni

Ogrzewanie podłogowe w kuchni

Dla każdego z nas kuchnia jest tym pomieszczeniem w którym spędza się dużo czasu. Dlatego planując jak chcemy ogrzewać to pomieszczenie, na pewno staniemy przed wyborem czy będziemy mieć w niej tradycyjne grzejniki czy też może ogrzewanie podłogowe. Jest to dość ważne zagadnienie ze względu na specyficzne miejsce jakim jest kuchnia, gdyż nie ma konieczności by było ogrzewane tak samo jak inne pomieszczenia, ze względu na ciągłe używanie w niej różnych urządzeń: kuchenek, mikrofali itp.

Jednak na montaż podłogówki w kuchni powinniśmy się zdecydować już na etapie projektowania tego pomieszczenia, tak by instalacje systemu ogrzewania podłogowego nie były umieszczone pod szafkami i innymi urządzeniami AGD. Na pewno dużą zaletą podłogówki jest przestrzeń jaką nam daje. Zamiast martwić się, że nie będziemy mieli miejsca na zlewozmywak bo w tym miejscu musi znajdować się kaloryfer, możemy bez problemu projektować naszą kuchnię marzeń, ponieważ cała instalacja systemu ogrzewania podłogowego jest ukryta.

Ogrzewanie podłogowe w kuchni Opole
Ogrzewanie podłogowe w kuchni

Następną zaletą jaką posiada ogrzewanie podłogowe w kuchni i nie tylko, jest jego wykorzystanie i ogrzewanie pomieszczenia całą powierzchnią cieplną. Oczywiście wpływ na to materiał, którymi zdecydujemy się pokryć naszą kuchnię. W kuchni dziś dominują rodzaje podłóg, które dobrze przewodzą ciepło jak np. kamień lub ceramika, chociaż nasz system ogrzewania podłogowego nadaje się również pod drewno i panele.

Decydując się na system ogrzewania podłogowego w kuchni mamy do wyboru 2 warianty: elektryczne lub wodne. Każde z nich ma swoje wady i zalety, różne są też koszty ich montażu. Jeśli zdecydujemy się na elektryczne ogrzewanie podłogowe, musimy się liczyć na nieco wyższe koszty jego montażu. Wyższa cena wynika tu ze względu na ceny m.in. mat grzewczych potrzebnych do montażu tego rodzaju podłogówki. Jednak jeśli zdecydujemy się na ten typ, będziemy mieli dostęp do ogrzewania podłogowego przez cały rok. Inaczej jest w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego, tutaj jesteśmy uzależnieni od centralnego ogrzewania domu do którego jest ona podłączona.