Wylewka na ogrzewanie podłogowe

Wylewka na ogrzewanie podłogowe
Wylewka na ogrzewanie podłogowe

Planując montaż ogrzewania podłogowego w domu często zadajemy sobie pytanie w jakiej technologii (mokrej czy suchej) je wykonać, a jeżeli już zdecydowaliśmy się na tą pierwszą to jaka wylewka na ogrzewanie podłogowe ma być wykonana?

Wylewka cementowa czy anhydrytowa?

Najpierw kilka zdań wyjaśnienia jakie są różnice między oboma rodzajami wylewek, czy istnieją różnice w ich grubości i czy różnią się cechami użytkowymi? Poniżej zamieszczamy krótki opis wylewki na ogrzewanie podłogowe w postaci anhydrytu, w późniejszych wpisach na blogu planujemy rozwinięcie tego tematu.

Anhydryt

Popularny ostatnio anhydryt jest odmianą gipsu i właściwości tej wylewki są do gipsu zbliżone. Co to oznacza? Nie jest on odporny na wilgoć (wilgotny traci swą wytrzymałość) dlatego powinno się unikać kładzenia go w pomieszczeniach na wilgoć narażonych tj. łazienkach, pralniach a czasem i w kuchniach. Jego atutem jest za to łatwość w ułożeniu – rozlewaniu, a następnie wyrównanie i wypoziomowanie powierzchni.

Płynna konsystencja jastrychu anhydrytowego (jastrych to inaczej bezspoinowa posadzka lub prościej podkład pod podłogę) ułatwia dokładne wypełnienie przestrzeni wokół rurek ogrzewania podłogowego. Ale to nie wszystkie zalety anhydrytu. Wylewka tego typu charakteryzuje się małym współczynnikiem skurczu podczas wysychania/twardnienia przez co eliminuje to konieczność siatek stalowych stanowiących element zbrojenia przeciw prężnego. Niska rozszerzalność cieplna pozwala na wykonywanie większych powierzchni. Anhydryt stosunkowo szybko wiąże i równie szybko jest gotowy do chodzenia. Wymaga także mniej pielęgnacji (np. nawilżania) niż wylewka cementowa. Anhydryt posiada większą wytrzymałość na ściskanie, zginanie i co ważne z punktu ogrzewania podłogowego, lepsze przewodzenie ciepła.

Właściwościami może różnić się w zależności od składu surowcowego (różny u różnych producentów) danej wylewki, jak również wykorzystanych w niej dodatków. I bodaj najważniejsze! Niewielka grubość płyty jastrychu anhydrytowego oraz wysoki współczynnik przewodzenia ciepła powodują, że wylewki tego rodzaju nagrzewają się dwa razy szybciej w porównaniu do wylewek cementowych, a ze względu na niewielką bezwładność cieplną o wiele szybciej reagują na zmiany temperatur przekładając się wyższy komfort ich użytkowników. Z tego względu są szczególnie pożądane przy instalacji ogrzewania podłogowego.

Jak wykonać wylewkę anhydrytową?

Wylewka na ogrzewanie podłogowe Opole
Wylewka na ogrzewanie podłogowe Opole

Jeśli nie jesteśmy pewni własnych umiejętności skorzystajmy z usług fachowców. Jeśli zaś decydujemy się wykonać to własnymi siłami ważne jest by przed położeniem prawidłowej wylewki anhydrytowej odpowiednio przygotować podłoże. Proces ten rozpoczynamy od montażu przyściennych taśm dylatacyjnych, a ich grubość powinna być na całej ich długości taka sama. Szczególną uwagę należy zwrócić przy narożnikach zewnętrznych. W narożnikach wewnętrznych błędem jest układanie taśmy „na okrągło”zostawiając za nią pustą przestrzeń. Taśmę można przymocować za pomocą zszywek na wysokości późniejszego styropianu lub powyżej planowanej wylewki, nigdy na jej wysokości! Po przymocowaniu taśmy czas na płyty styropianowe. Te należy układać tak by ściśle do siebie przylegały, najlepiej na tzw. „mijankę”. W pozostałe wolne przestrzenie wkładamy docięte na wymiar kawałki styropianu.

Styropian musi być ułożony równo i na jednym poziomie tak by wylany nań jastrych grzewczy, na całej jego powierzchni, miał jednakową grubość. Nierówności mogą później przełożyć się na gorszy przekaz termiczny. Kiedy styropian już jest ułożony na podłodze, fartuch folii ochronnej z taśm przyściennych należy wyłożyć na jego powierzchnię, a na narożnikach dodatkowo przykleić taśmą. Kolej na warstwę rozdzielczą, którą winna stanowić specjalna folia aluminiowa. W miejscach jej łączeń zakładki z zachodzących na siebie płatów folii powinny wynosić minimum 8 cm. I chociaż podłoże pod płynną wylewkę powinno być szczelne, folii tej nie powinno wywijać się na ścianę!

Wylewka anhydrytowa wymaga dylatacji powierzchni. Powinno się ją wykonać zwłaszcza w przejściach drzwiowych (można w tym przypadku wykorzystać samoprzylepne dylatacje stabilne) czy na przewężeniach (tu sprawdzają się kątowniki dylatacyjne). Układając dylatacje w poprzek rur ogrzewania podłogowego, przestrzeń między nimi można wypełnić paskami styropianu. Warto także pomyśleć o oddzieleniu stref ogrzewanych od nieogrzewanych.

Kolejnym istotnym etapem wykonania wylewki będzie ustalenie jej poziomu. Przy jego wyznaczeniu sprawdzają się poziomice wężowe. Warto wiedzieć, że minimalna grubość wylewki anhydrytowej na ogrzewaniu podłogowym musi wynosić 35 mm ponad górną krawędź rur grzewczych! Sam poziom powinno ustalić się do wybranego punktu odniesienia. Mogą to być drzwi wejściowe, drzwi tarasowe, schody itp.

Uwaga! Przed wylaniem jastrychu warto sprawdzić instalację. W tym celu należy napełnić ją wodą, a po kilku godzinach sprawdzić, jej ciśnienie. Ma to racjonalne wytłumaczenie gdyż na tym etapie dużo łatwiej będzie zlokalizować i usunąć ewentualny przeciek niż po zalaniu przewodów podkładem.

Kiedy etap przygotowawczy jest już zakończony należy przystąpić do przygotowania samej wylewki. Pomocne tu będą standardowe agregaty tynkarskie, najlepiej wyposażone w manometr, który poinformuje o ewentualnym zakorkowaniu węża. Czy mieszanka jest już gotowa do wylania sprawdzić można najlepiej na sposób rekomendowany przez producenta, np. przez test rozpływu na tarczy kontrolnej.

Dzięki uzyskanej poprawnej, płynnej konsystencji mamy pewność, że mieszanka dotrze w każde miejsce i szczelnie przykryje rury i niewielkie zakamarki wokół nich, a także nie przyczyni się do powstania pęcherzy i baniek powietrza. Przygotowaną mieszankę należy wylewać równomiernie po całej powierzchni pomieszczenia, aż do założonego uprzednio poziomu. Po jej wylaniu płynną masę należy jeszcze „ułożyć” za pomocą tzw. „sztangi”. Często po takim zabiegu okazuje się, że konieczne jest dalsze dolanie jastrychu do uzyskania pożądanego poziomu. I to wszystko! Wylewka na ogrzewaniu podłogowym gotowa.

Kiedy uruchomić ogrzewanie podłogowe?

Na tak położoną wylewkę najwcześniej można będzie wejść po 24 godzinach, po trzech dniach można ją będzie wstępnie obciążać, a po tygodniu wstępnie uruchomić ogrzewanie podłogowe.


Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, zamówić usługę montażu podłogówki itp., skontaktuj się z naszym biurem.

Sprawdź też, jak sprawdza się ogrzewanie podłogowe w kuchni.