Styropian pod ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki

Każdy, kto decyduje się na zainstalowanie ogrzewania podłogowego musi podjąć decyzje związane z tym jakich środków użyje. Jedną z rzeczy, które trzeba ustalić jest np. to, jaki styropian podłogowy wybrać. Jaki będzie najlepszy styropian pod ogrzewanie podłogowe? Jaka powinna być grubość styropianu pod ogrzewanie podłogowe? Jaki zastosować styropian pod ogrzewanie podłogowe z wypustkami? Czy dobrym rozwiązaniem będzie mata styropianowa do ogrzewania podłogowego? A może jednak wybrać styropian systemowy do ogrzewania podłogowego?

Od czego zależy grubość styropianu pod ogrzewanie podłogowe

Styropian pod ogrzewanie podłogowe
Styropian pod ogrzewanie podłogowe

Grubość styropianu pod podłogówkę zależeć będzie od dwóch ważnych parametrów: współczynnika oporu ciepła i współczynnika przenikania ciepła. Ten pierwszy określa stopień utraty ciepła ze względu na różnicę temperatur między systemem ogrzewania, a gruntem. W tym zakresie ustalone są pewne normy, których poznanie pomoże zadecydować jaka powinna być w naszym wypadku grubość styropianu pod ogrzewanie podłogowe. W naszych warunkach klimatycznych jest ona większa niż ujęta w normach europejskich.

Oferowany na rynku styropian pod ogrzewanie podłogowe z wypustkami, styropian systemowy do ogrzewania podłogowego czy mata styropianowa do ogrzewania podłogowego, choć spełniają normy europejskie, mają za małą grubość (20mm-50mm) jak na nasz klimat. Trzeba więc uzupełnić wybrany styropian podłogowy odpowiedniej grubości płytami styropianowymi. W gruncie rzeczy, na decyzję dotyczącą wyboru styropianu, w dużej mierze wpływ może mieć po prostu ilość środków, jakie jesteśmy gotowi przeznaczyć na taki zakup. Producenci często oferują wygodne, ale nie konieczne rozwiązania jak chociażby połączenie od razu styropianu z folią pokrytą kratką, która ma ułatwić równomierne rozłożenie rur. Oczywiście ułatwia to pracę, ale użycie zwykłego styropianu ze zwykłą folią budowlaną, jej nie uniemożliwia. Dlatego najlepiej doradzić się fachowca przed dokonaniem zakupu.

Jeśli planujesz montaż ogrzewania podłogowego w swoim domu to zachęcamy do kontaktu. Oferujemy nie tylko fachowe doradztwo i montaż, ale również materiały niezbędne do samodzielnej instalacji ogrzewania podłogowego. Jednocześnie polecamy inne wpisy na naszym blogu, takie jak: ekonomiczne zarządzanie ogrzewaniem, nowoczesny dom, rozetki maskujące.