Rozwiązania inteligentnego domu

rozwiązania inteligentnego domu

System inteligentnego domu to rozwiązania, które jeszcze do niedawna albo uważane były za przejaw zbytniego rozmachu i ekscentryczności albo wręcz wymysł kina sci-fiction. Jednakże smart home to w żadnym wypadku nie jest pieśń przyszłości, a realnie dostępny system pozwalający na komfortowe i w pełni oszczędne oraz wydajne użytkowanie budynków m.in. mieszkalnych.

Czym jest inteligentny dom?

rozwiązania inteligentnego domu opole
rozwiązania inteligentnego domu opole

Czym jest inteligentny dom? Na pytanie to trudno jest odpowiedzieć w pełni jednoznacznie, gdyż termin ten może oznaczać kilka kwestii. Definicja tego, młodego jeszcze pojęcia, jest dość płynna, bez stałych ram, które wyznaczałyby dokładny schemat jego rozumienia. Jako system inteligentnego domu możemy rozumieć zarówno pojedyncze instalacje, usprawniające jedynie pewną partię czynności np. instalacja alarmowa z kamerami monitoringu i czujnikami ruchu, jak i cały szereg kilku różnorodnych instalacji wzajemnie współpracujących i wspierających się. Takie zestawy całościowej obsługi najczęściej montowane są już na etapie budowy domu i stanowią swoisty szkielet elektroniczny całego budynku, oplatając czujnikami i kamerami wszystkie newralgiczne miejsca.

Co wchodzi w skład smart home?

To, co wchodzi w skład systemu inteligentnego domu niekoniecznie musi być jednak kompleksowym rozwiązaniem. Równie dobrze zainstalować możemy jedynie pojedyncze elementy, wspomagające wybrane fragmenty codziennych czynności, przykładowo inteligentne gniazdka. Oczywiście nie zapewni nam to w takiej konfiguracji spektakularnych oszczędności czy całościowej wygody obsługi bez ruszania się z fotela, ale pomoże przetestować choć w niewielkiej części możliwości smart home i przekonać się o jego zaletach.

Rozwiązania inteligentnego domu

Rozwiązania inteligentnego domu przewidują szereg ułatwień i korzyści dla użytkowników. Pierwszym i chyba najistotniejszym jest fakt, iż obsługiwać cały dom i wszystkie systemy nim sterujące można za pomocą jednego, niewielkiego urządzenia, które na dokładkę nie musi mieć bezpośredniego, kablowego połączenia z żadnym innym urządzeniem. Jedyne czego potrzebujemy to działającego wi-fi. Jednocześnie obsługa zarządzającego wszystkim smartfona, tabletu czy komputera jest banalnie prosta, nieomal intuicyjna i dostępna dla każdego, nawet osoby mało zaznajomionej z nowinkami technicznymi.

Zobacz również: opłacalność fotowoltaiki, montaż ogrzewania ściennego.