Instalacje pompa ciepła i kolektor słoneczny, w polskich warunkach projektuje się przy założeniu, że mogą dostarczać około 70% ciepła koniecznego do przygotowania wody użytkowej. Z metra kwadratowego powierzchni kolektora możliwe jest do uzyskania aż 750 kWh energii w skali roku. Jednakże takie założenia projektowe w polskich warunkach klimatycznych są nieomal niemożliwe do spełnienia i w praktyce dochodzi do otrzymania niecałej połowy zakładanej energii.
Pompa ciepła i kolektory słoneczne
Sytuacja taka spowodowana jest w dużej części nierównością zapotrzebowania na wodę oraz możliwości poboru energii słonecznej, a także zbyt niską temperaturą kolektora. Woda w nim ogrzewana jest zbyt letnia, aby ogrzewać wodę użytkową. Straty energii tracone w ten sposób można zniwelować tworząc połączenie pompa ciepła i panele słoneczne. W takiej instalacji płyn z kolektorów podgrzewa parownik pompy ciepła.
Zalety połączenia dwóch systemów
Inną zaletą łączenia kolektorów słonecznych i pompy ciepła jest zwiększona tzw. regeneracja gruntu. W okresie grzewczym pompa ciepła wyciągając z gruntu ciepło, powoduje spadek temperatury, który przez okres wiosenny i letni powinien powrócić do standardowego poziomu, tak aby w następnym sezonie grzewczym można było powrotem to ciepło pobierać.
W przypadku kiedy pompa ciepła z własnym zasilaniem, wykorzystywana jest także do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, regeneracja gruntu jest znacznie wydłużona. Jednocześnie współpraca w okresie letnim, w zakresie pompa ciepła plus kolektor słoneczny może skutkować skuteczną regeneracją gruntu o około 4 miesiące. Pompa ciepła i kolektor słoneczny to system pozwalający zapewnić taką sama ilość ciepła, jak w przypadku pracy autonomicznej.
Zobacz również: czujnik temperatury podłogi, ogrzewanie podłogowe z grzejnika.