Ogrzewanie podłogowe z grzejnika

Wodne ogrzewanie podłogowe dobrze współpracuje z pompami ciepła i kotłami kondensacyjnymi. Ogrzewanie podłogowe z grzejnikami może współpracować w różny sposób, wymaga to jednak fachowej instalacji dodatkowych elementów systemu. Podłączenie równoległe można wykonać wówczas, gdy instalacja jest niskotemperaturowa. Potrzebny będzie też termostatyczny zawór mieszający.

Ogrzewanie podłogowe z powrotu grzejnika

podłogówka z grzejnika
podłogówka z grzejnika

Ogrzewanie podłogowe z grzejnika jest możliwe i stosuje się go tam, gdzie np. istnieje zbyt mała nośność stropu. By dobrze ze sobą współpracowały tradycyjne grzejniki i podłogówka, temperatura wody w instalacji musi być dość niska. Wykonuje się obejście umożliwiające mieszanie się wody ciepłej z kotła z chłodną powracającą z instalacji. Na obejściu umieszcza się zawór regulacyjny. W części zasilającej umieszcza się pompę obiegową, zawory zwrotne i naczynie wzbiorcze. Automatyka kotła uznaje taką instalację za jeden obieg grzewczy i steruje według jednego programu. Jednak oba układy reagują różnie na zmiany temperatury. Dlatego warto zainstalować w pomieszczeniach czujniki temperatury. Rozwiązanie takie sprawdzi się lepiej w małych domach, na niewielkich powierzchniach.

Ogrzewanie podłogowe z grzejnika może być także instalacją podpiętą do jednego kotła, który obsługuje dwa obiegi grzewcze. W tym wypadku wodę miesza trójdrogowy zawór mieszający, dzięki któremu temperatura wody jest taka, jaką zaprogramowaliśmy. Kocioł musi mieć zdolność odczytania dwóch krzywych grzewczych. Dwoma obiegami mogą dodatkowo sterować dwa regulatory: podłogówką pogodowy, grzejnikami pokojowy. Ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem wymaga w tym wypadku kosztownej automatyki. Trzeba pamiętać też o tym, że podłogówka rozgrzewa się i stygnie powoli. 

Ogrzewanie podłogowe z grzejnika, które zasila kocioł na paliwo stałe, posiada wymiennik ciepła i bufor, a sterowanie nim zależy od automatyzacji kotła.

Jeśli chcesz otrzymać darmową wycenę instalacji ogrzewania podłogowego to skontaktuj się z nami! Nasi eksperci chętnie udzielą ci wszystkich odpowiedzi!

Zobacz również: styropian pod ogrzewanie podłogowe, czujnik temperatury podłogówki.