Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki

Decydując się na budowę domu wiele osób zastanawia się nad rodzajem ogrzewania: podłogowym, bądź zainstalowaniem grzejników. Warto wiedzieć jakie są różnice w tych źródłach ogrzewania i od czego są zależne, a także które z tych rozwiązań generuje większe oszczędności dla budżetu domowego.

Jaka jest różnica pomiędzy ogrzewaniem podłogowym a grzejnikami?

podłogówka na prąd opoleKażdy z tych rodzajów ogrzewania: poprzez grzejniki, bądź ogrzewanie podłogowe niesie za sobą szereg zalet. Warto mieć na uwadze, że ogrzewanie podłogowe wybiera się w przypadku chęci utrzymywania stałej temperatury we wszystkich pomieszczeniach. Jest to niezwykle wygodne, a także niesie ze sobą walory estetyczne w pomieszczeniach. Natomiast za sprawą grzejników można w szybki sposób zmienić temperaturę. Ponadto kaloryfery zdecydowanie szybciej nagrzewają pomieszczenie.

Jakie ogrzewanie jest bardziej ekonomiczne? Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe jest tańszym rozwiązaniem, które z miesiąca na miesiąc generuje większe oszczędności dla budżetu domowego w porównaniu z tradycyjnymi grzejnikami. Warto mieć na uwadze, że wydatki, które są związane z ogrzewaniem budynku maleją gdy podłogówka jest zasilana kotłem na pellet, bądź pompą ciepła. To dość opłacalne rozwiązania. Warto nadmienić, że korzystnym rozwiązaniem jest także podłączenie podłogówki do kotła gazowego kondensacyjnego. Specjaliści informują również, że ogrzewanie podłogowe przynosi także korzyści zdrowotne, ponieważ nagrzewa pomieszczenie poprzez promieniowanie, co jest znacznie zdrowsze niż ogrzewanie grzejnikowe.

Warto mieć na uwadze, że grzejniki także niosą sobą korzyści: między innymi nieco niższy jest koszt inwestycji w porównaniu z ogrzewaniem podłogowym. Ponadto instalacja nie wymaga skuwania podłogi, a w przypadku awarii są łatwiejsze w rozwiązaniu problemu.

Jak można zauważyć ogrzewanie podłogowe oraz ogrzewanie poprzez grzejniki niesie ze sobą szereg korzyści, dlatego każdy powinien dopasować odpowiedni rodzaj do swoich indywidualnych preferencji.