Obecnie na naszym rynku kotłów centralnego ogrzewania możemy znaleźć wiele rodzajów pieców o różnych gabarytach, przeznaczeniach i na różne paliwa. Jakie jednak wybory podjąć by ekonomiczne zarządzać ogrzewaniem naszego domu? Sposobów jest kilka, w zależności od tego co wybierzemy: jak najniższe koszty eksploatacji, dbanie o ekologię, tani koszt zakupu i montażu itp. Najlepiej jednak zwrócić uwagę na te urządzenia, których koszty eksploatacji będą jak najniższe ponieważ wtedy sam zakup kotła po kilku latach na pewno się zwróci.
Co raz częściej możemy się spotkać z bardzo ekologicznymi metodami ogrzewania budynków, a zarazem są to metody bardzo ekologiczne ponieważ czerpią materiał do spalania z energii odnawialnej jak ziemia, woda i powietrze. Są to pompy ciepła, które dobrze radzą sobie w polskich warunkach klimatycznych., ponadto podgrzewają też wodę użytkową.
Jak działają takie pompy?
Bardzo prosto – pompy ciepła wykorzystują niskotemperaturową energię słoneczną lub geotermalną znajdującą się w wodach podziemnych lub w gruncie. Następnie energia jest podnoszona do ok. 60°C i przekazywana do instalacji centralnego ogrzewania i wody użytkowej. Warto wspomnieć, że pompy ciepła są całkowicie bezobsługowe, jeśli więc wszystko dobrze zostanie zamontowane to w zasadzie nie musimy nic robić przy ogrzewaniu naszego domu. Tak więc pompy ciepła są bardzo dobrym sposobem na ogrzanie naszych mieszkań, niestety sam koszt zakupu jest dość wysoki. Jednak jak zostało wspomniane wcześniej jest to doskonały wybór jeśli chcemy ekonomicznie zrządzać naszym ogrzewaniem ponieważ, zakup dość szybko się zwraca.
Inne sposoby na ogrzewanie domu
Jeśli jednak nie jesteśmy przekonani do pomp ciepła pozostają nam kotły wykorzystujące paliwa stałe jak na przykład: węgiel, brykiet, eko-groszek czy drewno. W porównaniu do kotłów ciepłą tutaj jednak będziemy musieli dbać o dowozy surowca do spalania i w zależności od wybranego rodzaju kotła dbać również o rozpalaniu i regularne sprawdzanie paleniska i posiadać miejsce na składanie danego surowca. Obecnie Polska jak i wiele innych krajów zmaga się z problemem smogu dlatego kotły na węgiel i tym podobne materiały nie są polecane ze względu na szkodliwość dla środowiska.
Do spalania wyżej wymienionych surowców istnieją cztery rodzaje kotłów:
- kotły ze spalaniem dolnym (kotły zasypowe) – wykorzystuje się przy nich głównie węgiel i eko-gorszek. Od zwykłych pieców komorowych różnią się tym, że posiadają więcej ciągów spalinowych.
- kotły komorowe – tradycyjne kotły gdzie komorą zsypowa jest jednocześnie komorą spalania. Istnieją modele tych pieców, które podniosą komfort użytkowania dzięki specjalnym sterownikom.
- kotły automatyczne – są to kotły z większą bezobsługowością dzięki zamontowanemu zsypowi z automatycznym podajnikiem. Dzięki temu musimy zasilać podajnik surowcem co kilka dni.
- kotły zgazowujące – działają na zasadzie podgrzewania i wysuszania materiału do spalania w górnej komorze, który następnie spalany jest w komorze dolnej. Z tego względu są to kotły głównie na drewno i biomasę.
Polecamy się w zakresie doboru odpowiedniego źródła ciepła, a także wewnętrznej instalacji grzewczej (jaką jest np. podłogówka). Skorzystaj z naszych usług i skontaktuj się z nami już teraz. Pozostań na naszej stronie nieco dłużej i zainteresuj się innymi tematami przez nas poruszanymi: czy można zrobić ogrzewanie podłogowe w bloku, wylewka na ogrzewanie podłogowe.