Jak zaplanować domowy budżet? Oszczędzanie dzięki technologii

domowy budżet planowanieKażdego miesiąca przeznaczmy mnóstwo pieniędzy na wydatki, których moglibyśmy uniknąć. Dotyczy to zarówno kosztów związanych z życiem w domu, jak i innych wydatków. Instalacja ogrzewania podłogowego pozwala w dłuższej perspektywie czasu oszczędzić pieniądze ze względu na niższe koszty użytkowe. Podobnie ma się sprawa np. z fotowoltaiką. Modernizacja domu i dobór nowoczesnych rozwiązań nie jest jednak jedynym sposobem na oszczędności. Warto również zwrócić uwagę na codzienne wydatki i zaplanować domowy budżet.

Czy masz wrażenie, że Twoje oszczędności błyskawicznie kurczą się? Nie wiesz, dlaczego pod koniec miesiąca Twoje konto świeci pustkami? Mimo że większości z nas wydaje się, że kontrolowanie domowych finansów nie jest skomplikowane, to praktyka uczy, że to nieprawda. Efektywne zapanowanie nad domowym budżetem jest trudne. Dlatego nie bójmy się korzystać z rozwiązań, które będą dla nas wsparciem w walce o zachowanie finansowej równowagi.

Efekt latte – co to jest?

Istnieje tzw. efekt latte, nazwany tak przez Davida Bacha, autora książek o tematyce finansowej. Opis zjawiska powstał w wyniku obserwacji ludzi, którzy często widziani są w drodze do pracy czy spotkanie z kubkiem kawy kupionej po drodze. Wydaje się, że jednorazowy zakup kubka kawy na wynos to nie jest znaczący wydatek, jednak w skali miesiąca to mogą być zakupy rzędu 100 złotych (czasem pewnie więcej), co w skali roku daje kwotę ok. 1200 złotych. Zatem, czy nie lepiej wypić tę kawę w domu albo zabrać ją z domu w kubku termicznym i przeznaczyć zaoszczędzone w ten sposób pieniądze  na pilniejsze potrzeby lub przyjemności, których nie możemy samodzielnie zaspokoić? Aby nie dopuścić do efektu latte, musimy trzymać rękę na pulsie naszych wydatków. Konsekwentne kontrolowanie naszego domowego budżetu pozwoli nam zachować komfort psychiczny, a od czasu do czasu zaszaleć.

Planowanie budżetu – korzyści

W momencie gdy zaczynamy samodzielne życie, kwestia zarządzania finansami może nas przerażać. Czasem komfort spowodowany otrzymywaniem wysokiej pensji sprawia, że kontrolowanie wydatków wydaje się zbędne, bo wystarcza nam na wszystko. W takiej sytuacji nietrudno stracić panowanie nad budżetem. W jaki sposób uniknąć takiego rozwoju wypadków? W pierwszej kolejności należy wyrobić sobie nawyk spisywania swoich wydatków. Możemy robić to samodzielnie albo z rodziną bądź współlokatorami. Co dzięki temu zyskujemy?

  • Większe oszczędności.

  • Pewność, że zawsze będziemy mieć pieniądze na podstawowe potrzeby;

  • Możliwość zrealizowania planów i marzeń, wykorzystując pieniądze konsekwentnie odkładane na konkretny cel;

  • Minimalizację kosztów poprzez eliminację zbędnych wydatków;

  • Spokój ducha, bo nie będziemy się musieli martwić o przetrwanie do kolejnej wypłaty.

Aby osiągnąć powyższe efekty, wcale nie musimy sporządzać list z wydatkami czy formatować skomplikowanych arkuszy w Excelu, wystarczy skorzystać ze znacznie prostszego i już gotowego rozwiązania czyli aplikacji Fin4Family.

aplikacja do planowania budżetuKlarowny budżet domowy dzięki aplikacji Fin4Family

Aplikacja do zarządzania domowym budżetem Fin4Family jest łatwym w obsłudze narzędziem, które pozwala szybko i efektywnie kontrolować nasze finanse. To pierwszy program do rozliczeń, który może użytkować cała rodzina, dzięki temu nawet dzieci zdobywają praktyczną wiedzę finansową. Aplikacji mogą używać także przyjaciele czy współpracownicy, umożliwia ona spisywanie wydatków ponoszonych na wycieczki, imprezy albo firmowe projekty. Program automatycznie policzy, jakie kwoty wydały poszczególne osoby, dzięki czemu rozliczenie projektu nie będzie problemem.

Niebagatelną zaletą aplikacji jest łatwy dostęp. Swoje dane finansowe możemy obejrzeć zarówno na smartfonie, jak i komputerze. Dodawanie następnego wydatku czy przychodu trwa chwilę, można także dodać zdjęcie paragonu od razu po wyjściu ze sklepu, a przed zakupami sprawdzić stan konta. Program jest w pełni bezpłatny, nie wymaga rejestracji, a zarejestrowanie się pozwala na korzystanie z kompletu funkcjonalności. Rozsądne wydawanie, planowanie i oszczędzanie to podstawowe korzyści będące efektem używania Fin4Family.