Montaż ogrzewania ściennego

montaż ogrzewania ściennego

Ogrzewanie ścienne to jeden z szybciej rozwijających się systemów grzewczych, wykorzystywany coraz chętniej w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym. Ten sposób ogrzewania ma wiele zalet, nawet w porównaniu z innym rodzajem ogrzewania płaszczyznowego- podłogówką. Przede wszystkim przy poprawnie wykonanej instalacji ogrzewania ściennego temperatura jest wyrównana w całym pomieszczeniu, a także ograniczone jest do minimum zjawisko konwekcji. Ciepło w 90% rozchodzi się za pomocą promieniowania, co eliminuje możliwości unoszenia się kurzu i roztoczy.

Montaż ogrzewania ściennego

instalacja ogrzewania ściennego
instalacja ogrzewania ściennego

Dla pełnego wykorzystania wszystkich zalet ogrzewania ściennego konieczny jest odpowiednio przeprowadzony montaż ogrzewania ściennego. To jak zainstalować ogrzewanie ścienne jest w głównej mierze zdeterminowane dwoma sposobami ułożenia instalacji: na mokro i na sucho, ewentualnie można również wyodrębnić sposób trzeci, przy użyciu paneli grzewczych. Przy systemie mokrym układa się rury grzewcze w układzie poziomym przy rozstawie od 15 do 25 cm. Takie odległości pozwalają na skuteczne odpowietrzanie oraz minimalny konieczny promień ugięcia rur. Przy montażu instalacji ogrzewania ściennego możliwe jest również zastosowanie układu meandra pionowego bądź wężownicy ślimakowej, takie rozwiązania jednak generują pewne problemy przy późniejszej eksploatacji systemu. Montaż ogrzewania ściennego w systemie mokrym pod tynkiem, przeprowadza się najczęściej przy użyciu tynków gipsowo-wapiennych o niewielkiej wydłużalności cieplnej.

To jak zainstalować ogrzewanie ścienne w systemie suchym sprowadza się do kwestii odpowiedniego wykonania wężownicy meandrowej między listwami do przymocowania płyt gipsowych. Najczęściej system ten wykorzystywany jest przy remontach i przerabianiu strychów i poddaszy.

Ostatnim sposobem montażu instalacji grzewczej ściennej są panele grzewcze. Stanowią je rury grzewcze zatopione w płytach gipsowo-włókninowych przygotowanych do szybkiego montażu w różnych miejscach. Dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów, co umożliwia dopasowanie na wielu typów pomieszczeń.

Zobacz również: pompa ciepła i kolektor słoneczny, opłacalność fotowoltaiki.